Ju urojme mireseardhjen ne sitin me te ri, dedikuar botes se programimit dhe teknologjise, ju urojme lexim te kendshem.

Skin minimal per emulator android target 7 mesatar

February 28th, 2012

Ky eshte nje skin minimal per emulator android, qe mund te perdorni gjate testimit te aplikacionet tua. Skinet e tjera jane teper te emdha per ekranin tim, ndaj krijova kete skin. Kopjojeni ne direktorine android-sdk-linux/platforms/android-7/skins (varet se ku e keni instaluar sdk-ne). Ne rastin tim eshte instaluar ne ubuntu, por ben edhe ne mac ose windows.

 

HVGA-adn – Shkarikoje

Android

Te fillojme programimin per android

February 24th, 2012

 Android eshte sistemi operativ i krijuar nga google per boten mobile. Ne keto dy vitet e fundit tashme android eshte bere plataforma numer nje ne bote per smartphone, dhe tashme po drejtohen ne tablet e tv. Se shpejti androdi do jete ne cdo lloj dispozitivi qe mund te kemi.

Te programosh per android duhet te kesha baza shume te mira ne java, te njohesh xml, dhe multithread programming, por kjo sduhet tu heqe kurajon qe te filloni e studioni kete univers te ri.

Realisht per android mund te programoni duke perdorur java dhe sdk, ose mund te shkruani kodin tuaj ne c/c++ me ndk. Vete google sygjeron qe te perdorni ajva dhe sdk, e te eprdorni ndk vetem nese doni te krijoni lojra apo te beni porting te librarive te fnryshme qe mund te keni ne c (psh ffmpeg ose librari te tjera opensource).

Qe sot do te fillojme nje seri artikujsh mbi programimin ne java me android, me shembuj te thjeshte.

Read more…

Android, Mobile , , ,

WordPress mobile

April 29th, 2010

WordPress eshte nje plataforme gjithmone e me komplete per krijimin e sitit blogut apo portalit qe kemi nevoje.
Per iphone dhe android eksistojne programe per wordpress shume te vlefshme.
Ne fakt ky artikull eshte shkruar nga versioni mobile i wirdoress per androud. Me pak klikime ne cdo moment mund te aprovosh e lexosh komentet, besh nje postim te ri apo te shtosh e modifikosh faqet.

Te ndryshme

flexpaper – lexues dokumentash online

March 28th, 2010

Flexpaper eshte nje projekt opesource  flash(flex) qe na lejon konsultimin e dokumentave online. Me pare dokumenti yne pdf duhet konvertuar ne swf (me nje mjet qe mund te shkarikojme ne faqen: swftools.org), e me pas mund ta shikojme ne faqen tone online, ose n e aplikacionin tone flex (per flex ka nje version qe na lejon ta perdorim si komponent). Per me shume informacione vizitoni faqen zyrtare: flexpaper.devaldi.com

Edhe se e ardhmja eshte html5/css3/javascript, akoma pr ca vjet do te kemi flashin verdalle, e duke qene nje teknologji tashme e konsoliduar, me siguri kalimi do jete i avashte, ndaj dhe mendojme se projekte te tilla jo vetem qe jane te dobishme, por sherbejne dhe si nxites qe standartet web te  konsolidohen sa me shpejt.

Flash, Web ,

ukijs – layout i google wave ne 100 rreshta kod

December 29th, 2009

Ukijs eshte nje framework i ri javascript shume premtues. Me nje sintakse shume elegante dhe nje fail te vetem per shkarikim (30kb) eshte nje mundesi me shume ne ndertimin e aplikacioneve tona web.

Ne faqen zyrtare ukijs.org mund te shkarikojme librarine dhe te shikojme nje shembull real, ate te krijimit te layoutit grafik te google wave ne 100 rreshta javascript. Libreria eshte impresionante, por akoma mungon dokumentacioni dhe widget esenciale si tabelat, pemet etj.

Javascript , ,

matematika dhe javascript me mathjax

December 22nd, 2009

Nese doni te dnertoni nje faqe web, apo nje aklipativ web2.0 shkruatja e formualve eshte dicka jo e thjeshte, e me siguri do te keni nevoje ti prezantoni si imazhe, duke bere shume te veshtire modifikimin e tyre me kalimin e kohes.

Nje librari shume interesante ajax na lejon te bejme nje gje te tille fare lehte: http://www.mathjax.org/ mund ta shkarikoni nga faqja zyrtare dhe mund te shikoni shembujt per te integruar nje funksionalitet te tille ne projektet tua.

Ajax, Javascript, Web, Web 2.0

Grafiqe ne javascript me highcharts

December 3rd, 2009

Tashme nuk ka asnje limit per javascriptin, dhe kete pak a shume e kane kuptuar te gjithe. Flash ndihet gjithmone e me i kercenuar pasi feketet vizive dhe funksionalitetet qe para ca kohe dukeshin te pamundshme sot jane fare te thjeshta me javascript. Nje nga keto eshte ndertimi i grafiqeve ne menyre bazuar mbi te dhena te caktuara.

highcharts eshte nje librari qe na lejon te bejme nje gje te tille me pak rreshta kot. Te dhenat mund te jene lokale apo ne nje fail te jashtem apo brim dinamik, ne  json.

Ky eshte nje plugin per jquery dhe nuk ka asnje konflikt me pluginet e tjera.

Ajax, Javascript

ikonat flamuj per tere shtetet e botes

November 18th, 2009

Ne ndertimin e nje aplikacioni shumegjuhesh apo thjeshte te nje faqeje me gjuhe te ndryshme kemi nevoje per burime grafike te flamujve te ndryshem te evndeve te botes. Edhe se nje pune e tille nuk do te ishte e gjate dhe e veshtire (ne rast se kemi te bejme me pak gjuhe) nje arkiv i pasur me flamuj nga e etere bota (kuptohet falas) do ishte shume komod.

Ne rrjet mjafton te besh nje kerkim te vogel dhe mund te gjesh shume materiale te dnryshme e nje nga me interesantet eshte ky arkiv me 172 flamuj nga e tere bota, ne format ico e png. Ne te njetin sit ne fakt mund te shkarikoni edhe shume ikona te tjera te ndara ne grupe te ndryshme.

Kujdes ama se nje arkiv i tille eshte falas per perdorim jo komerical…

grafike

footerchat – nje chat minimal per faqen tuaj

November 10th, 2009

Sot do ju prezantojme nje menyre shume te thjehste per te shtuar nje sistem chati ne sitin tuaj. Me faqe pak rreshta kod mund te integroni portalin tuaj (bazuar mbi nje cms, forum apo te bere vete) me kete chat.

Per me shume informacione shikoni faqen e footerchat.

I vetmi difekt me sa duket, eshte nje insercion i vogel publicitar qe vendoset ne fund, por gjithsesi nuk mendoj se eshte aq invadent..

Ajax, Aplikacione web 2.0, Javascript

gomockingbird – hidhni ne “leter” idete tua

November 7th, 2009

Nje aplikacion shume interesant , qe nga nje ane mund te jete komod per sherbimin qe jep dhe nga ana tjeter na tregon potencialitetin e vertete te javascript dhe ne vecanti te frameworkut cappuccino. Po flas per gomockingbird, nje sherbim online teresisht ne javascript qe na lejon ne menyre falas krijimin, bashkandarjen dhe ruajtjen e ideve tona mbi nje projekt web, apo software me ca widgete ne stile cartoon.

Provojeni dhe na tregoni sesi ju duket.

Ajax, Aplikacione web 2.0, Javascript, Te ndryshme, Web, Web 2.0

Top
AlbDevNet | Forumi | Kush jemi
AlbDevNet 2008 © tere te drejtat e rezervuara
Krijuar nga Elton Kola
100% shqiptar
made in albania
made in albania